نظام پیشنهادها
تاريخچه‌اي از فناوری اطلاعات و ارتباطات

مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه فردوسی مشهد با هدف استفاده از فناوری‌های نوین در راهبری امور آموزشی، پژوهشی و مدیریتی دانشگاه در سال 1353 تاسیس گردید. دانشگاه فردوسی در آن سال‌ها علاوه بر واحدهای فعلی شامل دانشکده‌های علوم پزشکی، بيمارستان‌ها و ساير مراکز وابسته درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی کنونی نيز بود، به همین دلیل این مرکز در محل بيمارستان قائم (عج) با مجموعه‌ای از رايانه‌هاي بزرگ (Mainframe) و تجهيزات جانبی مربوط به شرکت IBM با نام مركز كامپيوتر، آمار و اطلاعات دانشگاه آغاز به فعاليت نمود. با افزايش فعاليت‌های مرکز و احداث سايت رايانه‌اي مجهز در محل پرديس دانشگاه فردوسی در سال 1355 که در آن هنگام از نظر زيبايي ساختمان، معماری و امکانات و تجهيزات در منطقه منحصر به فرد و نمونه بود، مرکز به محل جديد منتقل گرديد. در سال 1364 به دليل امکانات، خدمات و قابليت‌های فراوان، مرکز کامپیوتر دانشگاه فردوسی از طرف سازمان برنامه و بودجه وقت کشور (شورای عالی انفورماتيک) واحدی نمونه شناخته شد و به‌عنوان مرکز کامپيوتر مشاع استان خراسان معرفی گرديد و سال‌های متمادی خدمات ذي‌قيمتی در زمينه‌های گوناگون مشاوره، طراحی، پياده‌سازی و اجرا و پشتيبانی سامانه‌های مکانيزه به دانشگاه و بسياری از سازمان‌ها، مراکز و مؤسسات خارج از آن از جمله آستان قدس رضوی، شرکت برق منطقه‌ای خراسان، بانک ملی ايران، اداره کل آموزش و پرورش، ادارات آموزش و پرورش استان‌ها، سازمان اتوبوسرانی و . . . که فاقد امکانات رايانه‌اي بودند، ارائه می‌نمود.
با تفکيک دانشگاه علوم پزشکی و مجهز شدن اغلب سازمان‌ها و مؤسسات مذکور به مراکز مستقل و دارای امکانات رايانه‌اي نقش مرکز به‌عنوان مرجع و مشاور سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر کرد. با رواج و ظهور رايانه‌هاي شخصي و سهولت دستيابی، برنامه‌نويسی و کاربری آسان آن‌ها، اين رايانه‌ها مدتي به‌طور موازی در کنار رایانه‌های بزرگ مورد استفاده قرار گرفتند و در نهايت در سال 1378 با تبديل نرم‌افزارها و انتقال اطلاعات از آخرين رده رايانه‌ بزرگ 4341 IBM به رايانه‌هاي کوچک به طور رسمی پايان کار رايانه‌هاي بزرگ در دانشگاه اعلام و اين سري رايانه‌ها با هدف راه‌اندازی موزه و نمایش آن‌ها به دانشكده مهندسي منتقل شد.
اين مركز از سال 1378 تاكنون مسئوليت سنگين توسعه و نگهداری شبكه‌هاي رايانه‌اي و اينترنت و همچنين طرح و توسعه سامانه‌های نرم‌افزاري و پشتيباني و استقرار آن‌ها در دانشگاه فردوسی مشهد را به عهده دارد. پس از آن و در سال‌های اخیر نیز با تدوین برنامه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه فردوسی مشهد، مرکز به نام مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات تغییر نام داد.
اگر چه تغییرات بنیادی در فناوری‌ها، سبب کارکردهای مختلف مرکز در 35 سال فعالیت شده است، اما هم‌اکنون هدف اصلی از فعالیت‌های مرکز، توسعه و کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش‌های مختلف دانشگاه می‌باشد. بر همین اساس با درایت مدیران مجموعه و دانش و تخصص کارشناسان و کارکنان در طی این سال‌ها، دستاوردهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بسیاری حاصل شده است از جمله این که سامانه‌های دانشگاه فردوسی مشهد (سدف) که مبتنی بر سکوی متن باز (Open Source Platform) طراحی و پیاده‌سازی شده‌اند، در بیش از 30 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در سراسر کشور نصب شده و در حال بهره‌برداری است. 


مدیران مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات از ابتدای تاسیس

نام و نام خانوادگی
آغاز تصدی
پایان تصدی
دکتر هما فاریان
 1353  1355
دکتر رضا آگاهی
 1355  1357
 در اين فاصله زماني مركز به صورت شورايي اداره مي‌شد
 1357  1359
مهندس مجید اختراعی طوسی  1359  1360
مهندس محمود ضیایی
 1360  1365
مهندس امیر علیخانزاده
 1365  1377
 دكتر محسن كاهاني
 1377  ادامه دارد

افتخارات
•    رتبه سوم وب‌گاه دانشگاه فردوسی مشهد در رتبه‌بندی webometric
در آخرین رتبه‌بندی وب‌گاه‌های دانشگاهی دنیا که بهمن‌ماه 1388 توسط وب‌گاه www.webometrics.info منتشر شد، دانشگاه فردوسی مشهد در بین دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، موفق به کسب رتبه سوم شد.
•    جشنواره نوآوری، شکوفایی، پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی
عنوان طرح برتر فناورانه برای سامانه‌های دانشگاه فردوسی مشهد (سدف) از جشنواره نوآوری، شکوفایی، پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی – 1387
•    جشنواره شهید رجایی
مقام دوم طرح‌های اجرایی برتر کشوری از چهارمین جشنواره شهید رجایی برای طرح مطالعاتی سامانه اطلاعات مدیریت (MIS) دانشگاه فردوسی مشهد – 1380