نظام پیشنهادها
اشتراک دانش در شبکه اجتماعی پاد

( تاریخ ارسال خبر: چهارشنبه 30 بهمن 1392 )

اشتراک دانش در شبکه اجتماعی پاد
گفت‌وگو با خانم مهندس مرجانی سرپرست واحد اطلاع‌رسانی مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه
اشتراک دانش در شبکه اجتماعی پاد

•    سامانه پاد بر اساس چه احساس نیاز و ایده‌ای شکل گرفت؟
ایده اولیه از آن‌جا شروع شد که نیاز به یک سیستم متمرکز جهت گردآوری، آرشیو و جستجوی منابع و متون دیجیتال علمی احساس شد. این منابع به صورت پراکنده در اختیار کتابخانه مرکزی، مرکز کامپیوتر، استادان و دانشجویانی بود که تمایل به ارایه و اشتراک آن نیز بودند. بسیاری از این منابع تنها شامل اصل متن دیجیتال بودند و اطلاعات فراداده‌ای اثر مانند عنوان، نویسنده، سال انتشار و ... به صورت مشخص و استخراج شده وجود نداشت. عدم وجود این اطلاعات فراداده‌ای، موضوع جستجو و بازیابی را چالش برانگیز می‌کرد. با توجه به اینکه امکان نمایه کامل اصل فایل و جستجوی کلمات مورد نظر کاربر در متن وجود داشت و الگوریتم‌های رتبه‌بندی، مرتبط‌بودن منبع بازیابی شده با کلمه مورد جستجو را تا حد زیادی تضمین می‌نمودند، اما این مورد نمی‌توانست جایگزین اطلاعات کتاب‌شناختی منابع گردد. استفاده از نیروی انسانی برای حل این مشکل، اگر باعث افزایش دقت می‌شد اما زمان انجام کار را نیز بسیار بالا می‌برد. لذا تمرکز بر روی استخراج اتوماتیک و حداقلی فراداده از سرویس‌های موجود در اینترنت شد و در مرحله اول حدود ۶۰۰۰۰۰ عنوان کتاب با فراداده استخراج شده وارد سیستم شد. پس از آن نیز در چند مرحله منابع دیگری به سیستم اضافه شد. در حال حاضر حدود ۸۰۰۰۰۰ عنوان متن دیجیتال شامل کتاب، مقاله ، پروتکل و درس‌نامه در سیستم وجود دارد که حدود ۱۵ درصد آن با مشارکت کاربران سیستم تأمین گردیده است.
در ادامه برنامه این بود که روشی سریع و بدون کمک نیروی انسانی جهت ذخیره این منابع ارایه کنیم. بنابراین با منابعی که بخش مهمی از فراداده‌های آن‌ها در دسترس بود شروع کردیم. ابتدا فقط مساله‌ ذخیره و بازیابی این منابع مدنظر بود. از آن جایی که خود کاربران دانشگاه هم به عنوان یکی از تأمین‌کنندگان این منابع در سیستم در نظر گرفته شده بودند، لذا ایده‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی نیز پررنگ شد. یک شبکه اجتماعی دانشگاهی با محوریت اشتراک دانش. و پایگاه اشتراک دانش (پاد) متولد شد. این شبکه اجتماعی در نشانی http://pad.um.ac.ir در اختیار اعضای دانشگاه می‌باشد و می‌توانند با همان مشخصات کاربری و رمز عبور پرتال پویا از آن استفاده کنند. در پاد کلیه تعاملات و ارتباطات بین اعضا با هدف اشتراک دانش و تأمین منابع مورد نیاز اعضای دانشگاه می‌باشد.
•    فازبندی این سامانه چگونه است و در هر فازی چه امکاناتی به آن اضافه می‌شود؟
طبیعت توسعه نرم‌افزار این است که انتها ندارد. مخصوصاً برای سیستمی مانند پاد که هم شبکه اجتماعی است و هم پایگاه اشتراک دانش. در حال حاضر سیستم به یک حدی از بلوغ رسیده است اما هنوز ایده‌ها و برنامه‌های جدید و تازه‌ای در دستور کار قرار دارد. کاربران هم پیشنهادها و نظرات خوبی می‌دهند که از آن‌ها استفاده خواهد شد. در حال حاضر پاد از مرحله آزمایشی خود خارج شده اما برای رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله زیادی وجود دارد. امکاناتی جهت مشارکت بیش‌تر کاربران، بهبود رابط کاربری، توسعه قابلیت‌های شبکه اجتماعی، قابلیت اصلاح داده‌ها و تأمین حداکثری درخواست‌های کاربران پاد در دستور کار قرار دارد. یک دیگر از برنامه‌ها و اهدافی که برای این سیستم در نظر گرفته شده است این است که کلیه درخواست های مربوط به منابع دیجیتال به صورت متمرکز از طریق پاد دریافت گردد. پاسخ به این درخواست‌ها حتی‌الامکان به صورت خودکار و با استفاده از سرویس‌های جانبی و یا با کمک کتابخانه مرکزی داده خواهد شد. در حال حاضر سرویس پاسخ‌گویی به درخواست مقاله براساس DOI و پاسخ به درخواست مقالات کنفرانسی از پایگاه سیویلیکا در راستای همین هدف راه اندازی شده اند.
•    منابع دیجیتال پاد منحصر در کتاب‌های الکترونیک و متون نوشتاری الکترونیکی خواهد ماند؟
خیر. علاوه بر متون نوشتاری که در حال حاضر هم کامل نیست و قصد داریم پایان نامه‌ها را نیز اضافه کنیم، فایل‌های صوتی، تصویری، فیلم و ویدئو و اسلاید نیز قابلیت اضافه‌شدن دارد.
•    پاد چه انگیزه‌ای جهت استفاده برای دانشجویان دانشگاه دارد؟
یکی از کاربردهای پاد برای دانشجویان، تامین مقاله و کتاب‌های مورد نیازشان از سیستم و همچنین به اشتراک‌گذاشتن متون علمی و تخصصی  است که در پاد موجود نیست. هدف اصلی این است که همه اعضای دانشگاه مطالب و دانشی که به صورت مکتوب و دیجیتال در اختیار دارند را برای سایرین به اشتراک بگذارند و خود نیز از منابع دیگران استفاده کنند. هرچند در ابتدا بخش عظیمی از این منابع را تأمین کرده‌ایم، اما پس از این خود کاربران باید در غنی‌ترکردن پایگاه بکوشند.
•    کاربرد پاد برای اعضای هیات علمی چیست؟
تأمین مقاله و کتاب‌های مورد نیاز، اشتراک دانش و پاسخ به درخواست منابع و ایجاد گروه‌های مرتبط با موضوع‌های تحقیقی پژوهشی و یا درسی خود.
•    کاربرد گروه‌ها در پاد چیست؟
هر کاربری در پاد می‌تواند یک گروه ایجاد کند. این گروه می‌تواند مرتبط با  یکی از موضوع‌های مورد علاقه وی یا در حوزه تخصصی‌اش باشد. به عنوان مثال موضوع‌هایی مانند عکاسی، روابط‌عمومی، جوملا، شنا، الکترونیک، زمین‌شناسی، مدیریت دانش و …. استادان نیز به ازای هر یک از دروسی که ارایه می‌کنند می‌توانند یک گروه ایجاد کنند. امکانی در سیستم برای استادان گذاشته شده است که می‌توانند اسامی دانشجویان خود در ترم جاری را به یک گروه اضافه نمایند. انتظار می‌رود با تشکیل گروه‌هایی فعال،  افراد علاقمند، دانش و تخصص مرتبط با موضوع  را در یک فضای مجازی در اختیار یکدیگر قرار دهند.
•    کاربران سامانه پاد محدود به دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد است؟
در حال حاضر فقط اعضای دانشگاه فردوسی یعنی دانشجویان، کارکنان و اعضای هیات علمی می‌توانند از پاد استفاده کنند.
•    هم‌اکنون چه مقدار داده در پاد وجود دارد؟
بالغ بر ششصد هزار کتاب و صد هزار مقاله در پایگاه وجود دارد. البته منابع دیگری در نوبت نمایه قرار دارند که به تدریج اضافه خواهند شد. این منابع شامل مجلات ۲۰۱۳ ، پایان‌نامه‌های برخی دانشگاه‌های معتبر دنیا و کتاب‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ می‌باشد.
. آمار بازدید این خبر : 6077

لينك هاي مربوط

. پرخواننده ترين مطلب در نوشتار:
   مديريت ژاپني ( تئوري Z )

اشتراک دانش در شبکه اجتماعی پاد | 0 نظر
نظرات متعلق به فرستنده ميباشند. مسؤوليت محتواي آنها برعهده فرستنده است.